عوامل اثرگذار بر انتخاب چسب فشار حساس (قسمت دوم)
0
(0)

بافتار سطح

بافتار سطح در واقع می تواند بر میزان تماس چسب فشار حساس به زیرآیند، تاثیرگذار باشد. هر چه بافتار سطح به گونه ای باشد که سطح تماس چسب و زیرآیند بیشتر شود امکان برقراری پیوند نیز بیشتر میشود. به عنوان مثال بافتار پوست انسان دائما در حال تغییر است و از کودکی تا سنین پیری زبر تر میشود. یکی از نگرانی های موجود در رابطه با استفاده از چسبهای فشار حساس پزشکی پوست انسان است. پوست انسان دینامیک است. نفس میکشد، کشیده میشود و حتی نسبت به صابونی که استفاده میکند واکنش نشان می‌دهد. چسبهای اکریلیک بدلیل مقاومت در برابر رطوبت و عوامل شیمیایی مناسبترین گزینه برای پوست انسان محسوب می‌شوند این در حالیست که چسبهای بر پایه ی رابر دوام چسبندگی مناسبی بر روی پوست ندارند.

سازگاری زیستی

چسبهای با مصارف خاص  پزشکی باید با استاندارد ایزو 10993 مطابقت داشته باشند.

تراوایی در برابر بخار-رطوبت

سرعت عبوردهی بخار یا رطوبت بر حسب گرم بر واحد سطح و در مدت زمان یک روز گزارش میشود. روشهای متفاوتی برای اندازه گیری این تراوایی موجود است که یکی از این راه‌ها تماس غیر مستقیم فیلم پلیمری با آب است.  از دیگر روش های مورد استفاده در این زمینه روش گراویمتری است که مطابق با ASTM E 96  انجام می‌شود.

مترجم: شمیم روشن- سیماب رزین

منبع:

Donald V. Varanese, The Fundamentals of Selecting Pressure Sensitive Adhesives, Medical Plastics and Biomaterials Magazine

چقدر این مطلب مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک بفرمایید!

نظرات و امتیازدهی شما مخاطبین سیماب رزین موجب بهبود مقالات ما می‌شود.

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل