• شماره تماس: ۱۸-۱۲۱۶ ۸۸۲۱ (۰۲۱)

استفاده از رزین اکریلیکی در تکمیل چرم

در سال 1993، رزین اکریلیک به‌منظور تکمیل چرم اعمال شد و خواص بسیار خوبی را از خود نشان داد که می‌توان به‌چسبندگی مناسب به‌پیگمنت، چسبندگی قوی به‌چرم و دستیابی به‌لایه‌ی پوششی شفّاف، نرم و انعطاف‌پذیر اشاره نمود. علاوه‌براین، کارکردهای خاص دیگری مانند ثبات نوری و ثبات سایشی را در مقایسه با رزین کازئین (که برای این منظور استفاده می‌شد) ارائه می‌داد. همچنین خواص بهداشتی آن در مقایسه با پوشش‌های چرم نیتروسلولز و پلی‌یورتان بهتر بود.

بهترین روش برای غلبه‌بر خواص ناپایدار رزین اکریلیک برای این کارکرد در دماهای گوناگون (چسبناک‌شدن در دماهای بالا و شکننده‌شدن در دماهای پایین)، اصلاح ساختار آن و برقراری ارتباطی میان دمای گذار شیشه‌ای و دمای ویسکوزشدن است. به‌عنوان نمونه، امکان استفاده از برخی مونومرهای اکریلیکی برای کوپلیمریزاسیون و یا کوپلیمریزاسیون با ایجاد شاخه‌ی جانبی وجود دارد. علاوه‌براین، رزین اکریلیک خطّی می‌تواند با افزودن عامل شبکه‌ای‌کننده به‌ساختار شبکه‌ای تبدیل شود. با استفاده از این روش‌ها، مقاومت‌های حرارتی و حلّالی فیلم پوششی بهبود می‌یابد.

یکی دیگر از راه‌های بهبود خواص این لایه‌های پوششی اکریلیکی، استفاده از نانوذرّات است. به‌عنوان مثال، ذرّات نانوسیلیکا (که با استفاده از فرآیند سُل-ژل ساخته می‌شود) با رزین اکریلیکی می‌تواند مخلوط شود. در این حالت، این رزین اکریلیکی بهبودیافته می‌تواند سبب بهبود خواص فیزیکی-مکانیکی و دیگر خواص لایه‌ی پوششی شود و بر معایب استفاده ذکرشده از رزین اکریلیکی در این حوزه فایق آید.

مترجم: مهدیار یافتیان

 

منبع

MA, J. HU, Z. ZHANG & L. LIU, “The Acrylic Resin Leather Coating Agent Modified by Nano-SiO2,” Journal of Composite Materials, Vol. 40, No. 24, p. 2190, 2006.

انتشار سیماب رزین در صفحات اجتماعی
انتشار سیماب رزین در صفحات اجتماعی

ارتباط با کارشناسان شرکت سیماب رزین

شماره تماس: ۱۸-۱۲۱۶ ۸۸۲۱ (۰۲۱)